Polski hip-hop

Hip hop to subkultura, która w naszym kraju od początku kojarzona była z muzyką. I nie byłbym sobą gdybym nie wtrącił od siebie. Otóż drodzy państwo. Początki Hip hopu w Polsce to czas kiedy jeszcze w ten gatunek muzyczny nie ingerowały media i inne nastawione na zysk sępy. W Polsce powstały takie ekipy jak Paktofonika, Kaliber 44. Działali Molesta Ewenement etc.

Były to czasy kiedy za tworzenie tej muzyki nie dostawali oni jeszcze praktycznie żadnych pieniędzy. Po prostu robili to co kochali i to jest najpiękniejsze. Było to w latach ’90. Kiedy tym gatunkiem zaczęły interesować się media a co za tym idzie w grę weszły większe pieniądze pojawili się pseudo raperzy tacy jak Mezo, Doniu, Liber., którzy liczyli tylko i wyłącznie na zysk.

Jak wszyscy dobrze wiemy, ten rodzaj muzyki powstał w USA, gdzie wykształcił się swoisty podział na raperów mainstremowych, których działalność wiąże się ze sporymi dochodami, oraz raperów z podziemia, którzy tworzyli muzykę tylko i wyłącznie dla własnej satysfakcji oraz realizowaniu swoich pasji.

W Polsce również istnieje ten podział, z tym, że jednak raperzy, którzy obecnie znajdują się w podziemiu Hip Hopowym jednak mimo wszystko dążą do wyjścia z tegoż podziemia i chętnie przyjmują zaproszenia znanych producentów. Genialnym przykładem takiego rapera jest amerykański muzyk KRS-One jest to raper andergrandowy, którego jednak podziwia cały świat. To doskonały przykład na to, że można się wybić z podziemia. Muzyka Hip Hopowa to przede wszystkim muzyka buntu. Buntu przeciw biedzie, z którego ten nurt powstał.

Wielu młodych ludzi w tekstach Polskich raperów znajdzie odzwierciedlenie swoich problemów, dzięki czemu czasem łatwiej jest znieść ciężki czas. Oczywiście nasza ukochana ojczyzna pełna jest wad i problemów. Raperzy mówią o nich bez ogródek często stosując ostrego słownictwa, co również pomaga się utożsamiać z nimi tych z „marginesu społecznego” Ale hip hop to paleta tematów poruszanych przez raperów. Na pewno każdy z nas znajdzie odpowiedni styl, który do niego trafi.